Shibori czyli magia japońskiego plisowanego jedwabiu

Termin „shibori” pochodzi z języka japońskiego i oznacza barwienie tkanin, które wcześniej są odpowiednio zgniecione, przeszyte, uciśnięte lub skręcone. W wyniku tego procesu otrzymuje się nie tylko barwne wzory na tkaninie, ale też ciekawą strukturę.

Ten sposób zdobienia tkanin znany był zresztą nie tylko w Japonii, ale także w Afryce, Ameryce Południowej, Indiach (gdzie nosi nazwę bandhani) czy w Indonezji (tam nazywa się plangi). Na Zachodzie niektóre z tych metod zwane są jako tie-dye. Historia tej techniki jest bardzo długa, a najwcześniejsze przykłady pochodzą z VIII w.

Rodzaje techniki shibori

Kanoko Shibori (na Zachodzie występuje jako tie-dye). Polega ona na pewnych odcinkach wiązania materiału w celu osiągnięcia pożądanego wzoru. Tradycyjne Shibori wymaga użycia nici do wiązania. Uzyskany wzór zależy od tego jak mocno jest związany materiał.

Kumo Shibori polega na bardzo drobnym i równomiernym plisowaniu części materiału. Następnie materiał jest wiązany blisko siebie. W rezultacie otrzymujemy specyficzną „pajęczynkę”.

Arashi Shibori – tkanina jest owinięta na przekątnej wokół słupa. Następnie materiał jest bardzo ściśle owijany na słupie, z góry do dołu. Rezultatem jest plisowana tkanina z projektu na przekątnej. „Arashi” to japońskie słowo oznaczające burzę. Wzory są zawsze na przekątnej, które sugerują deszcz z silnego sztormu.

(na podstawie: http://dom-gejsz.blog.onet.pl/2011/05/20/shibori/)

To właśnie w tej ostatniej technice barwione są jedwabne plisowane wstążki, wykorzystywane w sutaszu i hafcie koralikowym.

Do poczytania i pooglądania strona producenta shibori: http://www.shiborigirlstudios.com/

Tymczasem kilka moich prac z wykorzystaniem shibori, sutaszu, haftu koralikowego i minerałów.

Wzory chronione prawem autorskim.

 

Reklamy

Informacje o sistermoon sisart

Świat fotografii, decoupage, biżuterii i kotów. Wymyślam i tworzę :) Strona autorska: www.sistermoon.art.pl
Ten wpis został opublikowany w kategorii Biżuteria, shibori i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s